Folie PEHD (HDPE)

PEHD (high density PE, PE-HD) – Polietylen o dużej gęstości. Otrzymywany przez polimeryzację niskociśnieniową. Jest twardszy w porównaniu z PE-LD, ma wyższą wytrzymałość mechaniczną, wyższą temperaturę topnienia (125 °C), wyższą barierowość w stosunku do gazów i wyższą odporność chemiczną, wykazuje większą kruchość w niższych temperaturach, jest mniej przezroczysty (mlecznobiały). Najpopularniejsze handlowe odmiany PE-HD to PE 80 i PE 100. Gęstość – 0,94-0,96 g/cm³.

Chcąc zadbać o to, aby izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna była, jak najtrwalsza, należy zastosować najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia warstwy hydroizolacyjnej. Tylko dzięki temu mamy pewność, że fundamenty są odpowiednio zabezpieczone. W tym celu stosuje się zazwyczaj geomembrany PEHD, które pozwalają na zapewnienie ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi powłoki izolacyjnej. Folie PEHD są produkowane z polietylenu o bardzo dużej gęstości. Główną cechą charakterystyczną dla tego materiału jest bardzo powolny proces starzenia. Ponadto jest on niezwykle odporny na wodę, dzięki czemu nie gnije a także wykazuje obojętność na większość związków chemicznych, które są powszechnie stosowane bądź naturalnie występują w gruncie. Dodatkowo materiał ten jest odporny na grzyby, bakterie czy gryzonie, które żyją w ziemi. Co więcej, nie uszkadzają go również korzenie roślinne.

Jak widać, geomembrana PEHD jest odporna na działanie wielu substancji chemicznych, w tym również na promieniowanie UV. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie uszczelnień bez konieczności wykorzystywania warstwy osłonowej. Geomembrany posiadają wiele zalet a jedną z nich jest niewielka waga poszczególnych arkuszy, co pozwala na bardzo sprawne przeprowadzanie prac związanych z układaniem i łączeniem poszczególnych pasm. Łączenie to odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu zgrzewającego. Szczególną cechą, jaką posiada folia PEHD jest bardzo duża wytrzymałość na rozerwanie.

W jaki sposób można montować Folie PEHD

Folie PEHD układa się wytłoczeniami skierowanymi w kierunku ściany fundamentowej. W tym rozwiązaniu folia ma za zadanie separowanie gruntu od konstrukcji podczas gdy pustka powietrzna pozwala na wentylowanie ściany. Są one montowane do podłoża za pomocą kołków bądź gwoździ. Wymagane jest również użycie podkładek uszczelniających. Miejscami, gdzie folie PEHD są montowane, są wytłoczenia czyli punkty bezpośrednio przylegające do ściany.

Istnieje również inny sposób montażu w sytuacji, gdy czasowo występuje wysoki poziom wód gruntowych. Wówczas są one układane odwrotnie, dodatkowo używa się warstwy geowłókniny separacyjnej. Jest to metoda stosowana do hydroizolacji czy odwodnień przyczółków mostów. W takiej sytuacji folia montowana jest do ściany płaską stroną a powierzchnia od strony gruntu nakrywana jest geowłókniną. Szczelina, która powstaje między włókniną a wytłoczeniami folii pozwala na swobodny odpływ wód gruntowych do zainstalowanych rur systemu drenarskiego. W ten sposób uzyskiwany jest bardzo nowoczesny system hydroizolacyjny, który w znaczny sposób zwiększa trwałość fundamentów i równocześnie znacząca spowalnia ich erozję.

Niezwykle istotnym jest fakt, że geomembrany PEHD są przyjazne dla środowiska i nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne. Ponadto nie ulegają one biodegradacji. Dodatkowymi zaletami jest to, że nie przesiąkają i wyróżniają się bardzo niską wodochłonnością, a równocześnie mają możliwość kontaktu z wodą pitną. Większość geomembran, jakie znajduje się w ofercie, posiada atest PZH.

Oferowane przez nas Geomembrany:

Zobacz więcej

Relizacje od A do Z

Pomiar

Projekt

Transport

Montaż

Realizacja

Serwis